Ngjarje të ardhshme

Uncategorized

Tregu vjeshtor me karakter lokal

08/10/2022 - 08/10/2022

Uncategorized

Një ditë në parajsë

10/09/2022 - 10/09/2022

Shihni, bëni dhe përjetoni

Naturpasset dhe Cykelpasset - Dilni në natyrë dhe provoni të orientoheni

15/04/2022 - 07/10/2022

Shihni, bëni dhe përjetoni

Mësoni të lundroni në Dalarö

01/05/2022 - 31/08/2022

Gålö Gärsar Hembygdsförening

Hembygdsföreningen me ne në Gålö quhet Gålö Gärsar Hembygdsförening. Ne punojmë për të mbajtur gjallë historinë e Gålö, që Gålö duhet të jetë një vend funksional për banorët dhe kompanitë më të vogla për të krijuar një kontakt të mirë midis banorëve. Pse emri Gärsar? Maja është një peshk. Në kohët e lashta, të rinjtë në ishull quheshin Gärsar, në ndryshim nga të rinjtë e kontinentit që quheshin Korba. Gålö Gärsar u formua në vitin 1984. Nga viti 2004 ne kemi pasur lokalet tona këtu në fermën Morarna. Ne kemi disa aktivitete të ndryshme brenda shoqatës..

Kymendö - Strindbergs Hemsö

Banorët e ishullit shqiptojnë Kymendö me një "m" dhe e shqiptojnë atë "Tjymmendö". Një kolon nga Epoka e Vikingëve me emrin Tjudmund mund të jetë ai që i dha emrin ishullit. Autori August Strindberg mori me qira një vendbanim veror këtu disa verë këtu në vitet 1870 dhe në romanin e tij Hemsöborna ai përshkruan njerëzit dhe mjedisin arkipelag në ishull. Sot, Waxholmsbåt shkon në Kymendö nga Dalarö dhe gjatë verës në dhe nga Strömkajen në Stokholm.

Haninge

Në Haninge, ju mund të qëndroni luksoz në një hotel në qendër të qytetit ose po aq luksoz në kështjella, hotele dhe oborre kursesh në fshat dhe në një mjedis arkipelag. Ju që doni të jetoni më lehtë mund të merrni me qira një vilë në arkipelag.

Haninge GK

20 minuta nga qyteti i Stokholmit, Haninge Golf Club ndodhet në një mjedis piktoresk në Kalanë Årsta. Ekzistojnë 3 kurse me 9 vrima që kombinohen çdo ditë në një lak 18 dhe 9 vrima, kështu që është e lehtë të marrësh kohën e fillimit. Haninge GK është një strukturë tërheqëse e golfit me një kurs në gjendje të shkëlqyer, shumë mundësi trajnimi dhe shoqërim të këndshëm. Mirë se vini! Adresa Haninge GK, Kalaja Årsta, 137 95 Österhaninge Numri i telefonit 08-500 32850 Adresa e emailit info@haningegk.se

Utö Seglarbaren

Në verandën e Seglarbaren keni parketin e parë në të gjithë hyrjen e portit. Këtu mund të hani pjata të thjeshta, të pini kafe ose të freskoheni me një birrë të ftohtë. Nëse i keni fëmijët me vete, aty ka një shesh lojrash ngjitur. Kursi i mini golfit, fusha e futbollit dhe fusha e volejbollit janë gjithashtu ngjitur me Seglarbaren. Hap Javën e Verës. Mund të regjistroheni për ngjarjet e festave nga maji deri në shtator.

Kalaja Häringe

Vetëm 25 minuta nga Stokholmi, e vendosur bukur dhe idilikisht. Kështjella nga shekulli i 1600 -të kujton një epokë të shkuar të shkëlqimit dhe pasurisë. Qyteti i madh ndihet larg kur ecni mbi pronat e mëdha, pranë detit dhe një rezervati të madh natyror. Häringe është një ish -feudal. Ndërtesa kryesore aktuale është ndërtuar me iniciativën e Gustaf Horn dhe është përfunduar në vitin 1657. Kalaja Häringe ka pasur disa pronarë të mirënjohur, mes tyre Gustav II Adolf, Fabian Löwen, Torsten Kreuger, Axel Wenner-Gren dhe Olle Hartwig. Häringe ofron mundësi festash, akomodim, konferenca dhe aktivitete për të gjithë familjen.

Nåttarö

Nåttarö ka plazhet më të mëdha dhe më të mira me rërë të arkipelagut. Rëra e madhe është plazhi më i famshëm, por po aq i mirë është Skarsand më i panjohur. I gjithë ishulli është një rezervë natyrore dhe ju mund të peshkoni, kajak ose të bëni shëtitje në pyje magjike dhe të zbuloni pamje të tilla si Shpella e Mbretëreshës. Ekziston edhe një shteg snorkeling me shenja nënujore për jetën nënujore. Më larg në veri është mali më i lartë i ishullit, Bötsudden, me pamje të mrekullueshme. Në Nåttarö ka një hotel, tavernë, vila, vendndodhje tendash dhe dyqan vendas. Ju arrini këtu me Waxholmsbåt nga Nynäshamn.

Dalarö

Dalarö është një idil historik i ruajtur mirë 40 km nga Stokholmi C. Këtu janë vila me gëzimin e marangozit dhe rrugët e ngushta të zhavorrit. Vizitoni Tullhuset me zyrë turistike, muze, restorant dhe bar. Në ujërat jashtë Dalarö - në rezervatin e parë kulturor detar të Suedisë - janë rrënojat prej druri të ruajtura më së miri në botë nga shekulli i 1600 -të. Në fshat ka restorante dhe dyqane. Mirësevini në Dalarö - hapur gjatë gjithë vitit - me motin më të mirë të Stokholmit.

Hotel cilësor Winn Haninge

Hoteli i ri Cilësor Winn Haninge është rinovuar plotësisht dhe është hapur që në shkurt të vitit 2017. Ne dëshirojmë t'ju mirëpresim në hotelin më të arritshëm të Suedisë dhe dhomën e jetesës lokale të Haninge! Do të na gjeni në mes të Haninge qendrore, vetëm 20 minuta me tren udhëtarësh në Stokholm C, 10 minuta nga Panairi i Stokholmit dhe me 1 minutë në këmbë deri në stacionin e trenit të udhëtarëve Handen. Hoteli ka 119 dhoma hoteli të dekoruara bukur që ofrojnë edhe dhoma për familjen e madhe. Me ne, ju mund të qëndroni deri në gjashtë persona në disa dhoma, perfekte edhe për ekipet sportive. Mirësevini sa herë që ju përshtatet!

Kalaja Häringe

Restoranti i kalasë shërben mëngjes çdo mëngjes, drekë çdo ditë të javës dhe darkë nga e hëna në të shtunë. Në Häringe, çdo vakt është po aq i rëndësishëm. Një mëngjes i hershëm me letrën e mëngjesit në dhomën e ngrënies, një drekë me shefin tuaj të ri, një darkë të gjallë familjare ose një takim të parë romantik në tarracën e kalasë me diell. Çdo vakt është pak a shumë si një festë e vogël në mënyrën e vet! Ndoshta keni diçka të veçantë që dëshironi të festoni me të dashurit tuaj. Ditëlindja, darka familjare apo martesa e artë? Shijoni një darkë të shijshme të kalasë me tre pjata, rezervoni dhomën tuaj të ngrënies ose pianon e madhe të Hquetringe për 150 mysafirë

Era dhe Uji

Vind o Vatten ofron eksperienca lundrimi dhe kurse lundrimi për individë, familje dhe grupe duke filluar nga Dalarö. Përveç kësaj, ka trajnerë me vela dhe varkë me motor që vijnë në varkën tuaj dhe ju ndihmojnë të zhvilloni jetën tuaj të lundrimit në drejtime të reja. Mësoni nga e para ose merrni lartësi të reja! Jemi të hapur nga maji deri në tetor dhe ndonjëherë kemi edhe varka me vela në dimër

Trafiku detar Ornö

Trageti i makinës nga Dalarö në Ornö lidh kontinentin me ishullin më të madh të arkipelagut jugor. Oraret dhe prenotimet në faqen e internetit.

Haninge

Diversiteti i Haninge reflektohet në shumë mënyra, jo më pak kur bëhet fjalë për përzgjedhjen e restoranteve me ushqim të mirë nga vende të ndryshme. Përveç restoranteve në qendër të qytetit, ka edhe restorante të mira të lagjes në pjesë të ndryshme të komunës. Për më tepër, Haninge mund të ofrojë restorante të shkëlqyera si në mjediset e kalasë ashtu edhe të arkipelagut.

Ferma Stegsholm

Një fermë e gjallë familjare, 1 km në Gålö. Në sharrën e vërtetë, është kafeneja jonë dhe dyqani i fermave, ku ne shesim mish nga kafshët tona, viçi dhe qengji. Ne gjithashtu shesim djathëra të bërë nga qumështi ynë, si dhe peshk, mjaltë etj. Nga fqinjët tanë. Gjatë gjithë vitit jeni të mirëpritur të shikoni / përkëdhelni / përkëdhelni të gjitha kafshët tona nga lepujt e vegjël deri tek viçat e mesëm dhe lopët / kuajt e mëdhenj. Familja Borg ju mirëpret

Flota Veterane

Mirë se vini në bazën e varkave me torpedo të Luftës së Ftohtë në Gålö për një përvojë të paharrueshme në shpirtin e vërtetë të varkave me silur dhe ndjenjën fantastike të shijimit të arkipelagut me shpejtësinë e varkave me silur.

Fermë Smådalarö

Në Hemviken të bukur do të gjeni Smådalarö Krog të ri - Brasserie & Bränneri. Këtu hani ushqim të mirë, të gatuar mirë, ku menuja ofron pjata klasike të barit me një element të qartë nga deti. Mos ngurroni të provoni rakinë e restorantit, "Kaptenens Droppar" - një snapps me aromë të shijshme, si dhe një haraç për historinë e fermës.

Hotel Vega City

Një hotel biznesi dhe familjar simpatik dhe i përballueshëm që dëgjon dëshirat tuaja dhe merr parasysh nevojat tuaja. Hoteli ka të drejta të plota dhe ju zgjidhni përmbajtjen e minibarit tuaj. Mengjesi i perfshire. Vega Stadshotell është e vendosur në mënyrë strategjike në Haninge midis Vega dhe Handen pranë rrugës 73. Këtu është afër Södertörn të bukur, me liqene dhe shkretëtirë dhe afër disa prej qendrave tregtare më të mëdha të Suedisë dhe dyqaneve. Lehtë për tu ndalur pranë Stokholmit gjatë rrugës për në Gotland, vendet baltike dhe Poloninë. Tel: 08-777 22 91, E-mail: info@vegastadshotell.se

Banjo detare Gålö

Gålö Havsbad është i hapur gjatë gjithë vitit. Gålö Havsbad është një strukturë moderne turistike në mes të një rezervati natyror me plazh, pyll, det dhe shtigje ecjeje rreth qoshe. Kampingu me 4 yje me fusha të mëdha për automobila, karvanë dhe tenda. Kabina të rehatshme dhe tenda glamping. Hapësira të mëdha të gjelbra dhe mundësi për të organizuar takime për klubin ose shoqatën. Sallat e konferencave dhe takimeve për deri në 100 persona ju japin mundësinë të organizoni dasma, festa, takime ose nisje në një mjedis të mrekullueshëm arkipelagu. Bistro e hapur verore, mini golf, kajak me qira etj

Anije taksie Utö Värdshus

Nëse doni të dilni jashtë listës së zakonshme të turneut me varka, mund të merrni me qira një varkë taksi me ne! Flota jonë e anijeve taksi përbëhet nga dy anije taksi më të vogla dhe me lëvizje të shpejtë për deri në 6 persona dhe një varkë taksi pak më të madhe që transporton 12 pasagjerë në bord. Varkat janë në trafik gjatë sezonit pa akull. Ne fillojmë nga porti ynë Utö dhe operojmë praktikisht në të gjithë arkipelagun e Stokholmit, edhe pse shumica e trafikut zhvillohet në arkipelagun jugor. Rezervimet bëhen në 08-504 203 00 gjatë orëve të rregullta të hapjes së Utö Värdshus.

Fermë Smådalarö

Në Hemvikenin e bukur do të gjeni Smådalarö të shkojë në hotele dhe konferenca. Këtu ju pushoni ose kënaqeni me një nga aktivitetet e shumta në dispozicion. Rezidenca u ndërtua në 1810 si një vend ngrënieje dhe festash për pronarin origjinal. Ndërtesa kryesore që atëherë është plotësuar me një piano të madhe hoteli, dhomë ngrënie dhe portokalli. Pavarësisht nëse vini këtu me varkë ose makinë, nëse qëndroni gjatë natës ose vetëm gjatë ditës, mund të shijoni ushqim vërtet të gatuar mirë, shpesh me një temë arkipelagu në një mjedis komod dhe shtëpiak. Pamja verbuese e detit është e garantuar për të rritur përvojën.