Ngjarje të ardhshme

Vende per te vizituar

Vizatimi neto në Frönäs, Gålö 28 maj në orën 11:XNUMX

28/05/2022 - 28/05/2022

Shihni, bëni dhe përjetoni

Naturpasset dhe Cykelpasset - Dilni në natyrë dhe provoni të orientoheni

15/04/2022 - 07/10/2022

Shihni, bëni dhe përjetoni

Mësoni të lundroni në Dalarö

01/05/2022 - 31/08/2022

Haninge

Në Haninge ka disa vende tregtare. Qendra më e madhe tregtare, qendra Haninge, ka një numër të madh dyqanesh. Një tjetër është Porti 73 në hyrje të Haninge me i.a. Forum Coop dhe dyqane me marka të njohura. Një hedhje gurësh ka më shumë dyqane si ICA MAXI etj. Qendrat më të vogla tregtare janë në Västerhaninge dhe në Brandbergen.

Prerja e kokës

Në fundin e brezit më të jashtëm të detit është Arkipelagu Huvudskär dhe është një nga rezervatet natyrore të Haninge. Ka 200 ishuj, kallinj dhe skerries. Në Ålandsskär, një fshat peshkimi që daton nga Mesjeta, ka ndërtesa. Tullhuset është sot një hostel, në shtëpinë e pilotëve ka një ekspozitë në lidhje me historinë e Huvudskär. Nga fari ju keni një pamje fantastike. Fondacioni Archipelago menaxhon ishullin dhe Hostel. Waxholmsbolaget operon Huvudskär nëpërmjet Fjärdlång nga Dalarö 3 ditë në javë T / R në verë.

Faqja e tendës Utö

Në Utö ekziston një nga kampet më të mira të arkipelagut. Pranë detit, me një pamje të bukur të portit jugor dhe Mysingen - dhe një plazh me rërë shumë të drejtpërdrejtë ngjitur me kampin! Kampi ka një vilë shërbimi me tualete, dushe dhe një hapësirë ​​të vogël me pllaka gatimi. Kampingu është i një modeli në natyrë dhe nuk ka vende të numëruara, prandaj individët nuk kanë nevojë të rezervojnë një vend. Klasat shkollore dhe grupet më të mëdha, nga ana tjetër, duhet të prenotojnë paraprakisht. Për prenotim dhe informacion kontaktoni Hamnboden në telefon: 08-501 57 450

Kalaja Häringe

Në Kalanë Häringe ju mund të jetoni si një mbret. Ose pse jo si një yll filmi në dhomën e vetme të Greta Garbo, në një origjinal të viteve 1930. Dhomat e hotelit janë të vendosura rreth kalasë dhe në shumë kategori të ndryshme; gjithçka nga dhomat tek dhomat luksoze dhe suitat. Ju gjithashtu mund të jetoni veçmas në shtëpinë tuaj me kopshtin e vet, banjo të madhe dhe një kuzhinë të pajisur plotësisht. Häringe ndodhet bukur dhe në mënyrë idilike 25 minuta në jug të Stokholmit. Këtu, qyteti i madh ndihet larg kur ecni mbi pronat e mëdha, ngjitur me arkipelagun dhe një rezervë të madhe natyrore. Këtu është e lehtë të shijosh dhe të pushosh.

Gårdsmejeriet Sanda

Një qumështore e vogël lokale në kishën Österhaninge, vetëm në jug të Stokholmit. Ne prodhojmë djathëra artizanalë të llojeve të ndryshme, duke filluar nga djathrat krem ​​të mirë deri tek djathrat stuko gjysmë të fortë. Emrat e djathrave janë marrë nga vendet në Haninge - Tyresta, Vendelsö, Åva dhe të tjerë. Qumështi që bëjmë ne vjen nga lopët në fermën e Stegsholm në Gålö. Ne kemi një dyqan fermash që është i hapur gjatë gjithë vitit. Shikoni faqen e internetit për kohët aktuale.

Shtigje Nordike

Shtigjet Nordike organizojnë udhëtime me biçikletë dhe shëtitje në arkipelagun e Stokholmit që ju japin të gjithë informacionin që ju nevojitet për të qenë në gjendje të përdorni një pushim aktiv vetë në natyrën e bukur, të qetë dhe unike të arkipelagut.

Café Tyresta nga

E vendosur në Parkun Kombëtar Tyresta. Në furrën tonë në shtëpi, ne pjekim me përbërës organikë sa më shumë që të jetë e mundur. Çaji dhe kafja jonë janë gjithashtu tregti organike / e drejtë. Ne sigurohemi që të gjithë mund të hanë dhe të pinë kafe me ne, kështu që ne mund të ofrojmë diçka për ju që jeni vegjetarianë, veganë, laktozë ose intolerantë ndaj glutenit. Mirësevini tek ne uron Lena me staf. Ne jemi hapur gjatë gjithë vitit dhe kemi natyrën pranë qoshes!

Inn Utö

Në zyrën e vjetër të minierave ka bar Utö Värdshus dhe dhoma ngrënieje me atmosferë detare dhe shtëpiake. Këtu mund të hani a la carte drekë dhe darkë dhe të pini gjithçka nga kafeja deri te shampanja. Në verë, veranda me diell në natyrë është e hapur nga mëngjesi në mbrëmje dhe në dimër kur ngrica është qetësuar, mund të ngroheni me çokollatë të nxehtë ose verë të zier para zjarrit të kërcitur në bufe.

Muskö

Në arkipelagun jugor të Haninge, me Hårsfjärden në perëndim dhe gjirin e madh Mysingen nga jashtë përballë detit, shtrihet Muska. Këtu, marina suedeze kishte bazën e saj kryesore nga shekulli i 1500 -të deri në vitin 1967. Një bazë detare gjigante që zë një zonë aq të madhe sa Qyteti i Vjetër në Stokholm shpërthen në shkëmb. Në vitet 1960, u ndërtua një tunel midis Muskö dhe kontinentit. Tuneli i makinës është pothuajse 3 kilometra i gjatë dhe shkon deri në 66 metra nën gji. Në Muskö ka dy pallate të mëdha nga shekulli i 1700 -të, Arbottna dhe Ludvigsberg.

Almåsa Havshotell / Svartkrogen

Në një mjedis arkipelag të bukur, Almåsa ofron strehim në dhoma teke ose dyshe - të gjitha me ballkon ose oborr, shumica me pamje nga deti. Darka mund të merret në shtëpinë e pallatit ose të rezervoni paraprakisht një darkë unike në Svartkrogen (të shtunat e përzgjedhura duhet të rezervohen paraprakisht), Almåsa ofron një gamë të madhe aktivitetesh gjatë gjithë vitit, për grupe dhe konferenca. Ka shumë për të zbuluar brenda dhe përreth Almåsa. Ne ju rekomandojmë shëtitje në natyrë, zhytje gjallëruese në det nga plazhi me rërë dhe kalatat.

Dalarö historike

Dalarö u themelua në 1636 dhe me kalimin e viteve ka qenë një stacion doganor dhe pilot, port tregtar dhe detar. Në shekullin XIX, Dalarö u bë një vendpushim shoqëror dhe sot është një vendpushim idilik i pushimeve, por gjithashtu një pikë e rëndësishme e kopjes dhe porta për në arkipelagun jugor. Strindberg e quajti Dalarö portën e parajsës. Në arkipelagun Dalarö është anija e mbytur më e ruajtur në botë nga shekulli i 1800-të. A doni t'i përjetoni ato dhe të dini më shumë? Ne rregullojmë vizita të drejtuara dhe turne të anijeve për grupe më të vogla ose më të mëdha gjatë gjithë vitit. Telefononi 1600 - 08 501 508 ose e -mail info@dalaro.se

Restorant & Bar Tullhuset

Ne shërbejmë ushqim dhe pije me një fokus organik dhe zgjedhim përbërës sipas disponueshmërisë dhe më të mirëve që çdo sezon ka për të ofruar. Gjatë muajve të verës ne jemi të hapur 12.00 - 22.00 çdo ditë. Gjatë dimrit, ne shërbejmë Dagens Dreka E Hënë -Premte 10.30 - 14.00. Ne jemi gjithashtu të hapur të Premteve dhe të Shtunave 16.00-22.00. Rezervoni një martesë, pagëzim ose funeral me ne. Gjithashtu hotelieri. Tel. 08-501 501 22 Një mirëseardhje e ngrohtë!

Hotel Ekuddens

Ekudden është vendi për ju që organizoni kampe, kurse, konferenca ose festime private. Gatuani ushqimin tuaj në kuzhinat tona të mëdha dhe të bukura, porositni ushqim nga ferma jonë fqinje apo do të preferonit që kuzhinieri juaj të vinte dhe të gatuante ushqimin tuaj në vend? Me ne, është e lehtë të rezervoni dhe të mblidheni sipas kushteve tuaja Me zonat e Barbecue, sauna, plazhi me rërë, kazanë dhe fushë futbolli, është e lehtë të jetosh dhe të shijosh. Ndoshta kjo është arsyeja pse mysafirët tanë kthehen vit pas viti! Ne ofrojmë mundësi të tilla si pastrimi, si dhe çarçafë dhe peshqir për rezervimin tuaj. Gjithashtu shfrytëzoni rastin për të rezervuar vaskën tonë të nxehtë të nxehtë! Ne ndihmojmë

Xhepi i pasmë Utö

Me një atmosferë më të lartë se direkët në port, Bakfickan është një kartë e sigurt për ju që jeni të uritur për muzikë, festa dhe shoqëri të këndshme. Bakfickan është e hapur të Shtunave nga Valborgsmässoafton deri në fundjavën e parë në Tetor dhe Wed-Sat gjatë verës së lartë, orët e hapjes 22-03.

Inn Utö

Shijoni ushqim të mirë dhe natyrën e mrekullueshme të arkipelagut, merrni me qira një biçikletë ose ecni në det. Dhomat tona të hotelit janë të vendosura në ndërtesa të ndryshme, më origjinale nga ditët e vjetra si një vendpushim bregdetar, por tani dhoma dhe apartamente hoteli moderne dhe të rinovuara me dush, WC, telefon dhe TV. Dhomat janë të ngrohta dhe komode dhe dekori është zgjedhur me kujdes për të plotësuar natyrën fantastike të arkipelagut. Rezervoni paketat tona të përballueshme me ushqime dhe aktivitete të përshtatura për pranverë, verë dhe vjeshtë ose sigurisht tryezën e Krishtlindjeve dhe tregun e Krishtlindjeve Utö në dhjetor. Në kodrën lart drejt Värdshuset është hoteli Skärgården i cili mban

Stegsholms Gård

Një fermë e gjallë familjare, 1 km në Gålö. Në sharrën e vërtetë, është kafeneja jonë dhe dyqani i fermave, ku ne shesim mish nga kafshët tona, viçi dhe qengji. Ne gjithashtu shesim djathëra të bërë nga qumështi ynë, si dhe peshk, mjaltë etj. Nga fqinjët tanë. Gjatë gjithë vitit jeni të mirëpritur të shikoni / përkëdhelni / përkëdhelni të gjitha kafshët tona nga lepujt e vegjël deri tek viçat e mesëm dhe lopët / kuajt e mëdhenj. Familja Borg ju mirëpret

Hotel cilësor Winn Haninge

Hoteli i ri Cilësor Winn Haninge është rinovuar plotësisht dhe është hapur që në shkurt të vitit 2017. Ne dëshirojmë t'ju mirëpresim në hotelin më të arritshëm të Suedisë dhe dhomën e jetesës lokale të Haninge! Do të na gjeni në mes të Haninge qendrore, vetëm 20 minuta me tren udhëtarësh në Stokholm C, 10 minuta nga Panairi i Stokholmit dhe me 1 minutë në këmbë deri në stacionin e trenit të udhëtarëve Handen. Hoteli ka 119 dhoma hoteli të dekoruara bukur që ofrojnë edhe dhoma për familjen e madhe. Me ne, ju mund të qëndroni deri në gjashtë persona në disa dhoma, perfekte edhe për ekipet sportive. Mirësevini sa herë që ju përshtatet!

Për Gård

Në mes të Södertörn të bukur është Fors Gård që daton nga Epoka e Vikingëve. Ne jemi të hapur gjatë gjithë vitit me shkollë hipur, udhëtime në natyrë dhe mësime private mbi kuajt tanë Islandezë, dhe për kalorësit me përvojë mësime luksoze në kuajt tanë Lusitano. Ne qepim konferenca, nisje dhe ahengje martesore me një lidhje kali sipas dëshirave. Ferma përmban disa ndërtesa historike. Mulliri i vjetër përballë pragjeve të shpejta gjithashtu kishte një sharrë dhe në kullat e vjetra përreth jetonin njerëzit që punonin në fermë. Mirësevini të telefononi 08-500 107 89 ose të na dërgoni email në bokningen.forsgard@telia.com

Stegsholms Gård

Një fermë e gjallë familjare, 1 km në Gålö. Ne kemi rreth 40 lopë qumështore dhe rreth 80 kafshë të reja që mbajnë të hapura kullotat fantastike të lisit. Ishujt në arkipelagun e mrekullueshëm të Stokholmit. Gjatë sezonit të verës ne kemi një kafene fermash, furrë buke dhe restorant fermash. Uluni në tarracën tonë dhe shijoni pamjen e fushave dhe pemëve të lisit. Ne duam që ju të ndjeni atmosferën familjare dhe shpresojmë që të ketë shije të mirë me ushqimin tonë të bërë në shtëpi dhe bukën tonë të mirë të kafesë.

Nåttarö

Nåttarö ka plazhet më të mëdha dhe më të mira me rërë të arkipelagut. Rëra e madhe është plazhi më i famshëm, por po aq i mirë është Skarsand më i panjohur. I gjithë ishulli është një rezervë natyrore dhe ju mund të peshkoni, kajak ose të bëni shëtitje në pyje magjike dhe të zbuloni pamje të tilla si Shpella e Mbretëreshës. Ekziston edhe një shteg snorkeling me shenja nënujore për jetën nënujore. Më larg në veri është mali më i lartë i ishullit, Bötsudden, me pamje të mrekullueshme. Në Nåttarö ka një hotel, tavernë, vila, vendndodhje tendash dhe dyqan vendas. Ju arrini këtu me Waxholmsbåt nga Nynäshamn.