Престојни настани

Ханинге

Во Ханинг има неколку места за тргување. Најголемиот трговски центар, центарот Ханинге, има голем број продавници. Друго е пристаништето 73 на влезот во Ханинге со и.а. Coop Forum и продавници со познати брендови. Фрлање на фрлање има повеќе стоковни куќи како ICA MAXI итн. Помали трговски центри се во Вестерханинге и во Брандберген.

Сечење глава

На крајниот крај на најоддалечениот морски брег се наоѓа архипелагот Хувудскер и е еден од природните резервати на Ханинге. Има 200 острови, кочани и скери. На Аландскер, рибарско село што датира од средниот век, има згради. Тулхусет денес е хостел, во пилот -куќата има изложба за историјата на Хувудскер. Од светилникот имате фантастичен поглед. Фондацијата Архипелаг управува со островот и хостелот. Waxholmsbolaget управува со Хувудскер преку Фјердлинг од Далари 3 дена во неделата Т / Р во лето.

Веб -страница за шатори

На Ута постои една од најдобрите кампови на архипелагот. Веднаш покрај морето, со прекрасен поглед на јужното пристаниште и Мисинген - и многу сопствена песочна плажа директно во непосредна близина на кампингот! Кампот има услужна куќа со тоалети, тушеви и мал простор со рингли. Кампингот е од надворешен модел и нема нумерирани места, затоа поединците не треба да резервираат место. Училишните часови и поголемите групи, од друга страна, треба да резервираат однапред. За резервации и информации контактирајте со Хамнбоден на телефон: 08-501 57 450

Замокот Харинге

Во замокот Хуринге можете да живеете како крал. Или зошто не како филмска starвезда во сопствената соба на Грета Гарбо, во оригинал од 1930 -тите. Собите на хотелот се наоѓаат околу замокот и во многу различни категории; с everything, од еднокреветни соби до луксузни соби и апартмани. Можете исто така да живеете одделно во вашата куќа со сопствена градина, голема бања и целосно опремена кујна. Хуринге е прекрасно и идилично лоцирано 25 минути јужно од Стокхолм. Овде, големиот град се чувствува далеку кога шетате по огромните имоти, веднаш до архипелагот и голем природен резерват. Тука е лесно да уживате и да се релаксирате.

Гардсмејерие Санда

Мала локална млекарница во црквата Остерханинге, јужно од Стокхолм. Произведуваме занаетчиски сирења од различни видови, почнувајќи од добри крем сирења до полу-тврди китови сирења. Имињата на сирењата се земени од местата во Ханинг - Тиреста, Венделс, Ава и други. Млекото што го правиме доаѓа од крави на фармата на Стегшолм на Гала. Имаме продавница за фарми што е отворена преку целата година. Погледнете ја веб -страницата за тековните времиња.

Нордиски патеки

Нордиски патеки организира велосипедски и пешачки патувања во архипелагот Стокхолм кои ви ги даваат сите потребни информации за да можете сами да користите активен одмор во прекрасната, мирна и уникатна природа на архипелагот.

Кафуле Тиреста од

Се наоѓа во националниот парк Тиреста. Во нашата домашна пекара, ние печеме со органски состојки колку што е можно повеќе. Нашиот чај и кафе се исто така органска / фер трговија. Ние се грижиме секој да може да јаде и да пие кафе со нас, така што можеме да понудиме нешто за вас кои сте вегетаријанци, вегани, лактози или нетолерантни за глутен. Добредојдовте на нас желби Лена со персонал. Отворени сме преку целата година и имаме природа зад аголот!

Гостилница Ута

Во старата рударска канцеларија има бар Utö Värdshus и трпезарии со морска и домашна атмосфера. Овде можете да јадете a la carte и ручек и вечера и да пиете с everything, од кафе до шампањ. Во лето, сончевата веранда на отворено е отворена од утро до вечер, а во зима кога стивна мразот, можете да се загреете со топло чоколадо или греано вино пред крцкавиот оган во софата.

Муска

Во јужниот архипелаг Ханинге, со Херсфјерден на запад и големиот залив Мисинген однадвор свртен кон морето, лежи Муска. Тука, шведската морнарица ја имаше својата главна база од 1500 век до 1967 година. Giantиновската поморска база која зафаќа толку голема површина како и Стариот град во Стокхолм е разнесена во карпата. Во 1960 -тите, изграден е тунел помеѓу Муски и копното. Тунелот за автомобили е долг речиси 3 километри и тече длабоко дури 66 метри под заливот. На Муска има две големи куќи од 1700 век, Арботна и Лудвигсберг.

Алмаса Хавшотел / Свартроген

Во прекрасна средина на архипелаг, Алмаса нуди сместување во еднокреветни или двокреветни соби - сите со балкон или двор, повеќето со поглед на море. Вечера може да се земе во дворецот или да се резервира уникатна вечера во Свартроген (избраните саботи мора да се резервираат претходно), Алмаса нуди голем број активности во текот на целата година, за групи и конференции. Има многу да откриете во и околу Алмаса. Препорачуваме прошетки во природа, заживувачки нуркања во морето од песочна плажа и пристаништа.

Историски Далари

Далари е основан во 1636 година и со текот на годините бил царинска и пилот станица, трговско и поморско пристаниште. Во 1800 век, Далари станал одморалиште за општество и денес е идилично одморалиште за одмор, но исто така важна точка на реплика и порта кон јужниот архипелаг. Стриндберг го нарече Далари врата за рајот. Во архипелагот Далари се наоѓа најдобро зачуваниот бродолом во светот од 1600 век. Дали сакате да ги доживеете и да знаете повеќе? Ние подготвуваме водени посети и патувања со бродолом за помали или поголеми групи во текот на целата година. Јавете се на 08 - 501 508 00 или на е -пошта info@dalaro.se

Ресторан и бар Тулхусет

Ние служиме храна и пијалоци со органски фокус и избираме состојки според достапноста и најдоброто што може да го понуди секоја сезона. Во текот на летните месеци сме отворени од 12.00 до 22.00 часот секој ден. Во текот на зимата, служиме Dagens ручек Пон -Пет 10.30 - 14.00 часот. Отворени сме и петок и сабота 16.00-22.00 часот. Резервирајте свадба, крштевка или погреб со нас. Исто така угостителство. Тел. 08-501 501 22 Топло добредојде!

Хотел Екуденс

Екуден е место за вас кои организирате кампови, курсеви, конференции или приватни свечености. Гответе сами храна во нашите големи, прекрасни кујни, нарачајте угостителство од нашата соседна фарма или повеќе сакате вашиот готвач да дојде и да ја готви вашата храна на лице место? Кај нас, лесно е да резервирате и одржувате собири според вашите услови.Со области за скара, сауна, песочна плажа, пристаниште и фудбалски терен, лесно е да се живее и да се напредува. Можеби затоа нашите гости се враќаат од година во година! Ние нудиме опции како чистење и чаршафи и крпи за вашата резервација. Исто така искористете ја можноста да резервирате наша популарна топла када! Ние помагаме

Заден џеб Utö

Со атмосфера повисока од јарболите во пристаништето, Бакфикан е сигурна картичка за вас кои сте гладни за музика, забави и пријатно друштво. Бакфикан е отворен во сабота од Валборгсмасофтон до првиот викенд во октомври и Сре-Сат во текот на високото лето, работно време 22-03.

Гостилница Ута

Уживајте во добра храна и прекрасна природа на архипелаг, изнајмите велосипед или пешачете до морето. Нашите хотелски соби се сместени во различни згради, по потекло од старите времиња како приморско одморалиште, но сега модерни и реновирани хотелски соби и апартмани со туш, WC, телефон и ТВ. Собите се топли и пријатни и декор е избран со грижа за да ја надополни фантастичната природа на архипелагот. Резервирајте ги нашите прифатливи пакети со оброци и активности прилагодени на пролетта, летото и есента или секако божиќната трпеза и божиќниот пазар Utö во декември. На ридот нагоре кон Вердсхусет се наоѓа хостелот Скергрден кој држи

Стегшолмс Герд

Livingива семејна фарма, 1 километар на Гала. Во вистинската пилана, се наоѓа нашето кафуле и фарма, каде што продаваме месо од нашите животни, говедско и јагнешко месо. Ние, исто така, продаваме сирење направено од сопствено млеко, како и риба, мед итн. Од нашите соседи. Во текот на целата година добредојдени сте да гледате / милувате / гушкате на сите наши животни од мали зајаци до средни телиња и големи крави / коњи. Ве поздравува семејството Борг

Квалитетен хотел Вин Ханинг

Новиот квалитетен хотел Вин Ханинг е целосно реновиран и отворен неодамна во февруари 2017 година. Би сакале да ви посакаме добредојде во најпристапниот хотел во Шведска и локалната дневна соба на Ханинге! Usе н find најдете среде централниот дел на Ханинге, само 20 минути со патнички воз до Стокхолм Ц, 10 минути од саемот во Стокхолм и со 1 минута пешачење до железничката станица Ханден. Хотелот располага со 119 убаво украсени хотелски соби кои нудат и соби за големото семејство. Кај нас, можете да останете до шест лица во некои простории, совршени дури и за спортски тимови. Повелете секогаш кога ви одговара!

За Горд

Во средината на прекрасниот Сотертерн е Форс Гард кој датира од Викиншката ера. Отворени сме преку целата година со училиште за јавање, возења на отворено и приватни часови на нашите исландски коњи, и за искусни возачи луксузни часови на нашите коњи Луситано. Ние скроиме конференции, почетнички и невестински забави со коњска врска според желбите. Фармата содржи неколку историски градби. Старата воденица спроти брзаците исто така имаше пила, а во старите корита околу нив живееја луѓето што работеа на фармата. Добредојдовте да се јавите на 08-500 107 89 или да ни испратите е-пошта на bokningen.forsgard@telia.com

Стегшолмс Герд

Livingива семејна фарма, 1 километар во Гала. Имаме околу 40 млечни крави и околу 80 млади животни кои ги држат отворени фантастичните дабови пасишта. Острови во прекрасниот архипелаг Стокхолм. Во текот на летната сезона имаме кафуле за фарма, пекарница и ресторан за фарма. Седнете на нашата тераса и уживајте во погледот на полињата и дабовите насади. Сакаме да ја почувствувате семејната атмосфера и се надеваме дека има добар вкус со нашата домашна храна и нашиот добар леб за кафе.

Натаро

Нетар има најголеми и најдобри песочни плажи на архипелагот. Големиот песок е најпознатата плажа, но исто толку убав е и непознатиот Скарсанд. Целиот остров е природен резерват и можете да рибите, кајак или да шетате во магични шуми и да откриете знаменитости како што е пештерата на кралицата. Исто така постои и патека за нуркање со знаци под вода за подводниот живот. Најдалеку на север е највисоката планина на островот, Бетсуден, со прекрасен поглед. На Nåttarö има хостел, таверна, колиби, место за шатори и селска продавница. Доаѓате овде со Ваџолмсбат од Нинашман.